Progress Test nedir ?

Pearson Progress Test, tamamen bilgisayar tabanlı uygulanan, öğrencilerin İngilizce dil yeterliliğini hızlı ve objektif bir şekilde ölçen çevrimiçi bir sınavdır. Toplam 3 sınavdan oluşur.

Sınav, öğrencilerin birden fazla beceriye (Okuma, Yazma, Dinleme, Dil bilgisi ve kelime hazinesi becerileri) yönelik farklı sorulara verdikleri yanıtlara dayanarak bir GSE ve CEFR puanı verir. Bu sonuç sayesinde öğrencilerin hızlı ve doğru bir şekilde İngilizce dil seviyeleri belirlenir.

Sınav nasıl uygulanır ?

Sınav çevrimiçi ve bilgisayar ortamında uygulandığı için, her öğrenciye bir kullanıcı adı ve şifre Pearson tarafından iletilir. Erişim bilgileri ile sisteme giren öğrenci, satın almış olduğu Progress kartını açarak kartın içerisinde yer alan erişim kodunu 1 defaya mahsus hesabına girer ve sınav ekranına ulaşır. Sınav gözetmeninin yönlendirmeleriyle sınava başlar ve soruları sınav süresi içinde tamamlar.

Sınavı tamamlayan öğrencilerin puanları sistem tarafından otomatik olarak anında hesaplanır.

Sınav süresi

Uygulanan Progress Test sınav süresi ortalama 60 dakikadır. 

Değerlendirme

GSE (Global Scale of English), Uluslararası standartlarda İngilizce dil öğreniminin yeterliklik ve gelişim düzeyini numerik olarak değerlendiren, aynı zamanda Avrupa Dil Portfolyosu Çerçevesi (CEFR) seviyelendirmesini kapsayarak, daha detaylı kazanımsal geribildirimler veren bir ölçeklendirme sistemidir.

CEFR, öğrencinin İngilizce seviyesini genel hatlara belirlemektedir. CEFR'e göre A1 seviyesinde olan bir öğrencinin A2'ye mi, yoksa A2+'a mı daha yakın olduğunu bilemeyiz.

GSE, CEFR'deki ölçme değerlendirme skalasını detaylandırarak, öğrencinin İngilizce dil seviyesini en uygun şekilde belirler.

 

Daha detaylı bilgi için lütfen http://www.english.com/gse adresini kullanınız.